UV lampa pro výrobu PCB fotocestou

Blog: 

Výroba plošných spojů (PCB) fotocestou v domácích podmínkách má mnoho limitů. Pokud potřebujete plošný spoj s přesně definovanými parametry (vždy) a vyšší konstrukční třídou, na koleni to dělat nejde (v rozumném čase, s přiměřenými náklady na vybavení) viz Plošné spoje a SMT planžety pro sítotisk.

Zvládal jsem dělat dvouvrstvé desky pouze bez prokovů. Na místo prokovů jsem protahovat tenké drátky a pájel z obou stran (velmi pracné). Nejmenší použitelná šířka spoje byla do 0,4 mm (spoj široký 0,3 mm už býval místy podleptaný).

Předlohu plošného spoje jsem tiskl na laserové tiskárně na obyčejný pauzák (zkoušel jsem i fólii). Cuprextitové desky jsem kupoval s naneseným fotocitlivým lakem. Desku s motivem jsem osvítil UV světlem, vyvolal v hydroxidu sodném a nakonec vyleptal.

Plošný spoj jsem leptal v 30% kyselině chlorovodíkové smíchané s 30% peroxidem vodíku a vodou v poměru 1:1:10. Chlorid železitý mi nevyhovoval. Používal jsem fotografické misky, odměrný válec.

S přípravou a úklidem koupelny trvala výroba plošného spoje asi jednu hodinu. A to nepočítám vrtání děr!

Vyrobil jsem si osvitovou jednotku s UV zářivkami NARVA LT 15W/009 UV a elektronickými předřadníky. Na zadní straně je euro konektor pro připojení napájecího kabelu 230 V a vestavěná pojistka. Cuprextitová deska s motivem se pokládá na sklo a přimáčkne se víkem. Doba osvitu 3 min (předem rozehřáté zářivky).

Když pominu montáž do dřevěné krabice (zavřete obě oči a zapomeňte na normy, už to nepoužívám :-) fungovala osvitová jednotka výborně. Poskládal jsem ji za pár korun, ve srovnání s cenou podobných komerčních výrobků v plechové skříňi.

 Osvitová jednotka s UV zářivkami
Osvitová jednotka s UV zářivkami

Plošný spoj se pokládá na sklo a přimáčkne se víkem
Plošný spoj se pokládá na sklo a přimáčkne se víkem

Víko se zajistí zámky
Víko se zajistí zámky