Prototypová a sériová výroba elektroniky

Blog: 

Výroba elektroniky podle výrobních dat probíhá v několika krocích. Nechají se vyrobit plošné spoje a planžeta pro sítotisk. Nakoupí se elektronické součástky a další elektrotechnický materiál. Osadí se plošné spoje součástkami. Elektronika se zkompletuje do funkčního celku vč. kabelů, chladičů, krabice apod. Postupně se oživí a otestují všechny elektronické obvody.

Plošné spoje a SMT planžety pro sítotisk nechávám vždy vyrábět ve specializované firmě.

Prototypy a malé série osazuji ručně. Mám tak přehled o náročnosti a úskalích výroby a mohu dělat korekce v návrhu. Také je to často rychlejší a levnější postup, než domlouvat osazování s výrobní firmou (záleží na rozsahu).

Zkompletovanou elektroniku oživím, nahraji firmware, otestuji atd.

Osazování větších sérií nebo součástek náročných na technologii osazování se vyplatí zadat specializované výrobní firmě (osazovací automaty, přetavovací pece, diagnostika). Tyto firmy si účtují přípravu výroby (nastavení osazovacího automatu, vložení součástek do zásobníků apod.) plus vytížení automatu. Vždy je nutné dodat odpovídající výrobní dokumentaci a data a být k dispozici při řešení technických detailů.

Součástky osazuji na bezolovnatou pájecí pastu. Pastu nanáším pomocí sítotisku. Přetavuji servisní stanicí, horkým vzduchem. K mytí hotových desek používám isopropylalkohol (IPA).

Elektronika na zakázku

Umím osadit SMD součástky až do velikosti 0402 (1 x 0,5 mm), bezvývodová pouzdra např. QFN-20 (součástka s 20 piny na ploše 4 x 4 mm) nebo TQFP 144 (144 pinů s roztečí 0,5 mm), velká BGA pouzdra v kooperaci.

Používám bezolovnatý cín (Ag2, 6Cu0,3), tavidlo (flux) FUTURE HF REWORK JELLY bez obsahu halogenidů, splňuje vojenské normy J-STD-004 ROLO a dvousložkový epoxyd MC 155 -W 500 pro zalévání součástek na plošném spoji. Objemné součástky fixuji neutrálním silikonem pro elektroniku (omezení poškození vlivem vibrací).

Provádím výrobu nebo přípravu mechanických dílů (chladiče, kabely, konektory) apod. Umím si poradit s výrobou dílů z kovu nebo nekovových materiálů: řezání, stříhání, vrtání, broušení. Úprava chladiče nebo kompletace do krabičky je běžná součást prototypové výroby.