Plošné spoje a SMT planžety pro sítotisk

Blog: 

Součástí zakázkové elektroniky je návrh a výroba plošných spojů. Vzhledem k technologii výroby jsou moje návrhy v provedení SMD nebo smíšené s vývodovými součástkami (THT), pokud je to nevyhnutelné nebo výhodné. Profesionální výrobu plošných spojů zadávám specializované výrobní firmě, společně s objednávkou vždy dodám výrobní gerber data viz Návrh a vývoj hardware (HW).

Plošné spoje jsou nejčastěji vyrobeny z materiálu FR4 různých tlouštěk nebo s hliníkovým jádrem pro odvod tepla (např. budiče motorů, LED). Lze využít i jiné technologie např. flexi PCB.

Výrobu prototypů plošných spojů nejčastěji zadávám firmě PragoBoard s.r.o., u které využívám službu POOL servis. Tato firma nabízí také výrobu prototypových laserem řezaných SMT šablon (planžet).

Výhodou služby POOL servis jsou menší náklady na pořízení prototypu, protože zákazník neplatí filmové podklady pro výrobu desek plošných spojů a SMT planžet. Dvouvrstvé plošné spoje jsou hotvé standardně do 5 pracovních dní, čtyřvrstvé a šestivrstvé do 7 pracovníd dní.

Výrobu větší série plošných spojů se již vyplatí zadat standarním způsobem včetně výroby filmových podkladů.

Prototyp plošného spoje
Prototyp plošného spoje s pozlacenými ploškami, konstrukční třída 6

Na obrázku, na spodním okraji desky jsou vidět nezačistěné zbytky můstků a otisk palce, který jsem způsobil při focení. Můstky se zabrousí plochým pilníkem, otisk palce se umyje isopropylalkoholem (IPA).

Dobré zkušenosti mám také s firmou SEMACH. Specializují se na prototypovou výrobu plošných spojů a na výrobu laserem řezaných a leptaných SMT planžet z různých materiálů a tlouštěk (vč. prototypových za nižší cenu). U této firmy jsem vícekrát zadával výrobu prototypových SMT planžet a plošných spojů s hliníkovým jádrem.

Plošný spoj s hliníkovým jídrem
Plošný spoj s hliníkovým jádrem pro odvod tepla

Dobré zkušenosti mám také s firmou PCB Benešov (sériová výroba).