Paměťové karty a licence

Blog: 

Standard SD, SDHC a SDXC

Plánujete využít ve svém přístroji některý typ paměťové SD karty? Budete potřebovat licenci.

Technologie kolem SD karet jsou chráněny patenty. Pokud chcete využít např. miniSD nebo microSD ve svém přístroji, jste povini uzavřít licenční dohodu s SD Card Association. Jako výrobci přístroje, který hostuje např. microSDHC kartu potřebujete tzv. HALA licenci. Licence je udělována za poplatek členům SD Association.

Kontaktoval jsem SD Association, náklady na získání HALA licence činí 3000 dolarů na rok.

„In order to build an SD host product you will need to execute the attached HALA agreement. The annual cost of the agreement is $3,000.“

Ačkoliv jsou např. microSDHC karty levná paměťová média s vysokou kapacitou a periferie SDHC (Secured digital host controller) v mikroprocesoru přímo vybízí k jejich využití, je nutné se popasovat s licenčními podmínkami SD Association.

Pokud tedy plánujete vývoj komerčního výrobku, kromě technických norem a příslušné legislativy, dejte pozor také na patentové ochrany použitých technologií.

Kontrolu ochrany práv duševního vlastnictví na území ČR provádí Celní správa České republiky.

Standard CompactFlash (CF)

CompactFlash je otevřený průmyslový standard, o který se stará CompactFlash Association (CFA).

Základní výroba produktů podle standardů CFA nepodléhá žádné licenci.

Použití slova „CompactFlash“ nebo loga CF (např. na výrobcích a propagačních materiálech) podléhá licenci CFA. Jedná se o registrovanou ochranou známku a loga ve vlastnictví CFA. Pro získání licence k jejich užívání se musíte stát členem CFA.

Informace jsem ověřil u CFA:

„Basically making products with CFA spec doesn't need license. If you use the word "CompactFlash" or CF Logo those are registered trademark or logo and owned by CFA so that you need license. That means you have to be the member of CFA and get license free right to use them.“

Souborový systém FAT

Výrobce paměťových karet musí mít licenci od Microsoftu na použití souborového systému FAT. Proto, aby mohl své paměťové karty dodávat naformátované tímto souborovým systémem. Kterých verzí FAT se to týká jsem přesně nezjistil. Nenašel jsem žádný oficiální dokument, kde by podmínky použití FAT byly popsány. Online podpora Microsoftu v ČR mi toho také mnoho nesdělila.