Oprava audio zesilovače v TV - TPA3113D2

Blog: 

Vždy, když mám možnost rozebrat nějaký komerční přístroj, dívám se, jak je udělaný. Jednak mě zajímá provedení z hlediska elektrické bezpečnosti (izolační vzdálenosti, kryty, stínění apod.) a jednak je zajímavé všímat si konstrukce plošného spoje a použitých součástek viz Návrh a vývoj hardware (HW).

Nejprve se ozvalo se slabé lupnutí v reproduktorech a potom vypadl zvuk. Pro obnovu zvuku pomohlo vypnout a znovu zapnout TV. První výpadek nastal až po určité době provozu (v napínavé scéně). Doba od jedné poruchy ke druhé byla vždy kratší. Porucha se netýkala výstupu na sluchátka. Uvažoval jsem tedy o poruše výstupního audio zesilovače.

Odnesl jsem TV do servisu, kde mi za několik dní nabídli výměnu řídící jednotky za 2-3tisíce. To je skoro cena nové TV v této kategorii: Hyundai LED s TV tunerem, HD rozlišení, úhlopříčka 66 cm.

Rozebral jsem ji. Od reproduktorů jsem došel k TPA3113D2. Jedná se o stereofonní zesilovač 2x6W třídy D (pulsní režim) od Texas Instruments. Televizi jsem zapnul a čekal až vypadne zvuk. Zvuk nevypadl. Vzal jsem horkovzdušnou stanici, nastavil teplotu na 80°C a foukl na TPA3113D2. Zvuk vypadl spolehlivě po každém zahřátí.

Nový TPA3113D2 v pouzdru TSSOP-28 jsem objednal na www.farnell.com/cz za cenu 87,- Kč bez DPH. Vždy si užívám to, když mi součástky dovezou hned druhý den! Objednávka na www.mouser.in je také rychle doručena, ale je dražší doprava. Občas využívám www.digikey.com, ale když potřebuji součástky rychle, jezdím pro balík na Celní poštu do Prahy (nečekám až vše vyřídí a doveze Česká pošta).

Sundal jsem původní TPA3113D2, nanesl flux, zbavil plošný spoj zbytků cínu, očistil isopropylalkoholem, nanesl pájecí pastu, osadil nový zesilovač, přetavil horkovzdušnou stanicí a oprava byla hotová.